Po wizycie w gabinecie Ortodental

Higiena aparatu zdejmowanego:

 • Każdego dnia rano i wieczorem należy wyczyścić aparat, stosując do tego normalną szczoteczkę do zębów oraz pastę do zębów. Po czyszczeniu należy opłukać aparat wodą. Od czasu do czasu można zastosować chemiczne oczyszczenie aparatu, przy użyciu środków do czyszczenia protez zębowych (np. COREGA TABS),
 • Jeśli aparat nie będzie zakładany, powinien być po umyciu włożony do specjalnego pudełeczka, gdzie przechowywany jest w stanie suchym, nie zawinięty w folię, tkaninę ani papier. Należy pamiętać, aby w pudełeczku zostały zrobione otwory (nie zamykać hermetycznie) w celu przeciwdziałania rozwojowi grzybów i bakterii beztlenowych na aparacie.

Higiena aparatu stałego i uzębienia:

 • konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów i elementów aparatu po każdym posiłku, przez około 5 minut. Polecane są specjalnie przygotowane szczoteczki ortodontyczne, zarówno zwykłe, jak i elektryczne. Oprócz szczoteczek pęczkowych polecane są specjalne nici do czyszczenia aparatu oraz irygatory. Są to urządzenia, z których wypływająca pod ciśnieniem wąski strumień wody wypłukuje drobne resztki pokarmowe spod elementów aparatu oraz przestrzeni międzyzębowych. 
 • Należy zwrócić uwagę szczególnie na przestrzeń pomiędzy dziąsłami a łukiem aparatu i w żadnym wypadku nie unikać delikatnego szczotkowania dziąseł. Jeśli aparat stały ma elementy umieszczone na podniebieniu, nie należy zapominać także i o ich systematycznym czyszczeniu. 
 • Podczas całego leczenia ortodontycznego należy unikać pokarmów kleistych, ciągnących się i bardzo twardych. Mogą one uszkodzić aparat i w znacznym stopniu utrudnić czyszczenie całej jamy ustnej, a przez to wpływać na powstawanie próchnicy. Niewskazane są cukierki typu toffi, krówki, gumy do żucia, orzechy, chipsy. 
 • Nie wskazane są napoje gazowane, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla osłabia wiązanie kleju i pogarsza utrzymanie aparatu. A cukier w nich zawarty zwiększa ryzyko występowania próchnicy. Przynajmniej przez pierwsze miesiące warto ograniczyć ich spożycie.
 • U pacjentów leczonych aparatami estetycznymi nie wskazane jest spożywanie niektórych barwiących produktów (np. czarna porzeczka, gumy barwiące), które mogą sprzyjać tworzeniu się osadu możliwego do usunięcia tylko w gabinecie dentystycznym. 
 • Co kilka miesięcy zalecamy skorzystanie z profesjonalnego czyszczenia i fluoryzacji jamy ustnej. 

Odczucia po założeniu aparatu ortodontycznego stałego:

 • Zęby po przyklejeniu aparatu są wrażliwe na nagryzanie, pacjenci mają uczucie „zdrętwienia”. Stan taki powtarza się po każdej aktywacji łuków. Może też dochodzić do podrażnienia błony śluzowej policzków i warg przez odstające elementy aparatu. Do osłony śluzówki służy specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko adaptuje się do nowej sytuacji. W pierwszym okresie trudno spożywać wszystkie pokarmy.
 • Przez kilka pierwszych dni lepiej ograniczyć się do miękkich posiłków. Umycie zębów, na których znajduje się aparat zajmuje więcej czasu i wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów jak np. szczoteczka ortodontyczna, szczoteczka między-zębowa, specjalne nici dentystyczne, płukanki, oraz irygator. 

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego stałego:

 • Zęby oczyszcza się z kleju, a następnie poleruje. Zalecamy również przeprowadzenie fluoryzacji w celu wzmocnienie osłabionego szkliwa. 
 • Pacjent dostaje płytkę retencyjną na górne zęby, której zadaniem jest utrzymanie wyników leczenia. Płytkę nosi się przez pierwszy miesiąc przez całą dobę, a w późniejszym okresie zakłada się ją na noc przez okres o ok. 6 miesięcy dłuższy niż okres leczenia właściwego. 
 • Cieniutki drucik przyklejony do językowej powierzchni zębów górnych i dolnych to aparat retencyjny stały. Jego zadaniem jest utrzymanie zębów w pozycji w której znajdują się po leczeniu właściwym. 
 • Pierwsza kontrola odbywa się po 6 tygodniach, następne kolejno po 3 i 6 miesiącach od zakończenia leczenia właściwego.

 

ORTODENTAL
stomatologia i ortodoncja

Bożena Porwolik (Ślosarczyk)
ul. Panewnicka 5
40-709 Katowice - Ligota


tel.: 32 252 83 50
e-mail: ortodental.katowice@gmail.com
Katowice
ul. Panewnicka 5
40-709 Katowice - Ligota
tel.: 32 252 83 50

Godziny otwarcia:
poniedziałek: 8:00 - 19:00
wtorek: 08:30 - 13:30
środa: 14:00 - 19:00
czwartek: 14:30 - 19:00
piątek: 8:00 - 19:00
Mikołów
Słowackiego 10/1
tel 32 226 17 13

Godziny otwarcia:
wtorek: 15:00 - 19:00
czwartek: 15:00 - 19:00

Wykonanie: premiummed.pl